Sākums
Aktualitātes
Carnikavas nēģi – ES Aizsargātais Latvijas produkts

Carnikavas nēģi – ES Aizsargātais Latvijas produkts

29 augusts, 2023
Visas aktualitātes, Ģeogrāfiskās izcelsmes norādes, cilmes vietu nosaukumi, garantētas tradicionālas īpatnības

Atmiņas par konkrētiem ēdieniem bieži vien aizved mūs ceļojumā pie neaizmirstamajām bērnības garšām, kas izbaudītas pie ģimeni kopā pulcējoša mielasta galda. Bet tās ir arī smalks pavediens, kas stāsta par senču atstāto kulināro mantojumu un kādreiz gatavoto ēdienu receptēm, kas var būt nodotas no paaudzes paaudzē.

Tā tas ir jebkurā tautā, un vērtīgākais no šī mantojuma tiek mērķtiecīgi aizsargāts Eiropas Savienības mērogā. Jau kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem veiksmīgi darbojas pārtikas kvalitātes shēmas, kuru mērķis ir veicināt specifisku vietējo produktu ražošanu un sniegt sabiedrībai informāciju par to īpašo kvalitāti, kas saistīta ar kādu konkrētu ģeogrāfisko apgabalu vai tradicionālo izcelsmi. Lai pasargātu no neveiksmīgiem pakaļdarinājumiem, -līdzīgus izstrādājumus ar tādu nosaukumu ražot nedrīkst.

Septiņi unikālie Latvijas produkti patlaban ierakstīti šādos Eiropas Savienības Aizsargāto produktu nosaukumu reģistros:

  • Salināta rudzu rupjmaize, Sklandrausis un Jāņu siers ir iekļauti Garantēto tradicionālo īpatnību reģistrā,
  • Latvijas lielie pelēkie zirņi – Aizsargātas cilmes vietas nosaukumu reģistrā,
  • Carnikavas nēģi, Salacgrīvas nēģi un Rucavas baltais sviests – Aizsargātas ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu reģistrā.

IEPAZĪSTI!
Nēģi ir senāki par dinozauriem un to savdabīgā izskata dēļ izraisījuši dažādus maldīgus uzskatus, piemēram, par to daudzajām acīm. Patiesībā tās ir tikai trīs, pārējie ir žaunu pāri (Hm, bet tas taču vienalga izklausās aizdomīgi!). Pat vairāk – ar nēģiem ir bijis jārēķinās gan jauno pāru savedējām, gan precību sludinājumu sacerētājiem. Jo zvejniekiem sievas atrast nemaz nebija tik vienkārši – ne visām dāmām gājis pie dūšas ceptu nēģu aromāts. Pieņemt zvejnieka bildinājumu nozīmēja būt salaulātam arī ar šo smaržu uz mūžu!

PIEDZĪVO!
Carnikava, kā nēģu ķeršanas vieta pie Gaujas ietekas jūrā, jau no seniem laikiem bijusi stratēģiski nozīmīgs punkts kā jūras ceļotājiem, tā zvejniekiem un tirgotājiem. Tieši nēģu ķeršana bija viena no galvenajiem kādreizējās Carnikavas muižas naudas avotiem. 1875. gadā par muižas zvejas pārzini sāka strādāt zivkopības speciālists, vācietis Alvīns Hiršs, kura vadībā muižas teritorijā 1880. gadā tika ierīkota pirmā zivju audzētava Latvijā un Krievijā, tādējādi Carnikavā tika ielikti pamati zivju mākslīgai pavairošanai Latvijā. Nēģi var tikt pagatavoti dažādos veidos – cepti, grilēti, zupā, salātos vai pat suši sastāvā –, tomēr populārākā recepte Carnikavā ir uz oglēm cepti nēģi. Specifiskās īpašības – piesātināto, rūgteni saldo un mēreni sāļo garšu ar jūras un aļģu smaržu – nodrošina jūras ģeogrāfiskais tuvums upju vietām, kurās nēģi atgriežas uz nārstu.

GATAVO UN DEGUSTĒ!

Recepte

Citas aktualitātes

Latvijas Lauku konsultāciju un
izglītības centrs.
Lauku attīstības nodaļa
Adrese
Rīgas ielā 34,
Ozolnieki, Ozolnieku pagasts,
Jelgavas novads,
LV-3018, Latvija
Latvijas Lauku konsultāciju un
izglītības centrs.
Lauku attīstības nodaļa
© 2019 - 2024 Visas tiesības aizsargātas
SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs

Pašlaik notiek darbi pie lapas uzlabošanas, drīzumā lapa būs atkal pieejama.

Atvainojamies par sagādātajām neērtībām.