Atmiņas par konkrētiem ēdieniem bieži vien aizved mūs ceļojumā pie neaizmirstamajām bērnības garšām, kas izbaudītas pie ģimeni kopā pulcējoša mielasta galda. Bet tās ir arī smalks pavediens, kas stāsta par senču atstāto kulināro mantojumu un kādreiz gatavoto ēdienu receptēm, kas var būt nodotas no paaudzes paaudzē.
Tā tas ir jebkurā tautā, un vērtīgākais no šī mantojuma tiek mērķtiecīgi aizsargāts Eiropas Savienības mērogā. Jau kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem veiksmīgi darbojas pārtikas kvalitātes shēmas, kuru mērķis ir veicināt specifisku vietējo produktu ražošanu un sniegt sabiedrībai informāciju par to īpašo kvalitāti, kas saistīta ar kādu konkrētu ģeogrāfisko apgabalu vai tradicionālo izcelsmi. Lai pasargātu no neveiksmīgiem pakaļdarinājumiem, -līdzīgus izstrādājumus ar tādu nosaukumu ražot nedrīkst.
Septiņi unikālie Latvijas produkti patlaban ierakstīti šādos Eiropas Savienības Aizsargāto produktu nosaukumu reģistros:
IEPAZĪSTI!
Šie zirņi sacēla nelielu Eiropas mēroga jandāliņu, jo saskaņā ar regulu tikai izņēmuma gadījumos produkta nosaukumā drīkst iekļaut valsts nosaukumu. Nācās sniegt papildu skaidrojumus, ka nelielajā valstī pastāv vienotas kultūras tradīcijas šo zirņu iegūšanā, pagatavošanā un pasniegšanā. Un ir amizanti, ka tikai pelēko zirņu pieminēšana vien atsauc atmiņā tradicionālās ģimenes pulcēšanās Ziemassvētkos, kad tiem vienmēr jābūt mielasta galdā.
PIEDZĪVO!
Latvieši zirņus ir ēduši gadu simtiem. Jau pirms mūsu ēras zirņi kopā ar miežiem un pupām ir bijis viens no pamatēdieniem, un tie savu nozīmi saglabāja līdz pat kartupeļu ēras uzvaras gājienam 19. gadsimtā. Mūsdienās tūristu ceļvežos pelēkie zirņi ar speķi tiek piedāvāti kā īpaši latvisks ēdiens, ko ir vērts nobaudīt.
Latvijas lielie pelēkie zirņi tiek audzēti no mūsu valstī selekcionētās ‘Retrijas’ šķirnes kaltētajām sēklām, kas no citām šķirnēm atšķiras ar īpaši lielo izmēru – 1000 sēklu masa ir 360–380 grami. Kaut gan sēklu skaits pākstī nav liels, to kompensē labas kulinārās īpašības – mīksta, miltaina konsistence un maiga, specifiska garša, ko piešķir miziņas klātbūtne. Pelēkos zirņus parasti pasniedz kopā ar fermentētiem piena produktiem – kefīru vai rūgušpienu.
GATAVO UN DEGUSTĒ!