Sākums
Aktualitātes
Garša, izvēle, vietējās pārtikas nākotne – sarunu festivāla LAMPA “Lauku teltī”

Garša, izvēle, vietējās pārtikas nākotne – sarunu festivāla LAMPA “Lauku teltī”

3 jūlijs, 2024
Visas aktualitātes
Sarunu festivālā LAMPA LLKC Lauku telts

Cēsīs 5. un 6. jūlijā notiks jubilejas – 10. Sarunu festivāls LAMPA, kurā pirmo reizi piedalīsies arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC). Ikvienu gaidīs “Lauku telts”, kurā divu dienu garumā varēs saņemt atbildes ne vien uz dažādiem jautājumiem par vietējās pārtikas ceļu līdz ēdāju šķīvjiem, bet arī izprast atšķirības starp vietējo un ievesto produktu – to nogaršojot.

Sarunu festivālā LAMPA LLKC piedāvās kopumā deviņas neformālas diskusijas ar aizrautīgu, zinošu un iedvesmojošu ekspertu piedalīšanos. 5. jūlijā no pulksten 14 līdz pat 20 plānotas piecas sarunas:

“Ilgtspējīga pārtikas sistēma un augsnes auglība. Kāds sakars?”

Šajā sarunā par to, kāda ir augsnes loma veselīgas pārtikas audzēšanā. Kāda ir ilgtspējīgas pārtikas ietekme uz cilvēka veselību? Ar kādiem izaicinājumiem augsnes auglības kontekstā saskaras nozares uzņēmumi? Sarunas dalībnieki – sabiedrībā zināmi nozares profesionāļi – “Rāmkalnu” saimnieks Viktors Grūtups, bioloģiskās z/s “Salenieki” īpašnieks Gustavs Norkārklis, kooperatīva “Ekologisks.lv” radītājs Raitis Rodiņš, Latvijas Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece, šefpavārs, “Michelin” zaļo zvaigzni saņēmušās “Pavāru mājas” saimnieks Ēriks Dreibants.

Pārtikas pašpietiekamība – vai un cik tas mums ir svarīgi.”

Diskusijā, kuru vadīs LLKC valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis, par to, ko īsti Latvijā saražo un vai ar to pietiek ilgtspējīgam uztura šķīvim? Būs iespēja novērtēt vizuālu atšķirību starp šķīvi, kurā atrodas ēdiens, kāds cilvēkam jāēd pēc uzturnormām un speciālistu ieteikumiem, un “šķīvi” ar to, ko un kādos apjomos Latvijā spējam saražot.

“Skolu maltītes patiesā vērtība.”

Diskusijā kopā ar žurnālisti Evu Johansoni  varēs uzzināt, kā sokas ar Zemkopības ministrijas mērķi veidot tādu sistēmu, lai skolēnu ēdienkartē pēc iespējas vairāk nonāktu lokāli ražota pārtika, veidojot sadarbību ar vietējiem zemniekiem, zivsaimniekiem un pārstrādātājiem, kas ļautu nodrošināt veselīgākas maltītes.

“Pļava, kas baro miesu, garu un dvēseli.”

Šī saruna būs iespēja dziļāk izprast, izgaršot, izsmaržot un sajust dabisko Latvijas pļavu. Apmeklētājiem būs arī iespēja noskaidrot, ko darīt ar īpašumā esošu dabisko zālāju, kā to izmantot uzņēmējdarbībā, lai gūtu ieņēmumus. Sarunā piedalīsies jaudīgi, zinoši un iedvesmojoši runātāji – Gaļas liellopu audzētāju biedrības valdes loceklis, SIA “Trudo” un SIA “Terūna” īpašnieks Jānis Šļaukstiņš, kooperatīva “Latvijas Liellops” dibinātāja Alma Bērziņa, z/s “Atēnas” pārvaldniece Aelita Runce, Latvijas Dabas fonda pārstāve Inga Muižniece, LLKC Lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere.

“Pārmanto tradīcijas.”

Šī solās būt vissmaržīgākā, garšu kārpiņas kairinošākā un sirsnīgākā saruna, kurā diskutēs par izvēli atpazīt, lietot, saglabāt nākamajām paaudzēm mums, latviešiem, īpašus ēdienus.  Būs iespēja nogaršot Eiropas aizsargātajās shēmās esošos Latvijas produktus, apmeklēt foto izstādi par šiem produktiem, to ražotājiem, kā arī piedalīties aptaujā par to, kādi vēl unikāli Latvijas produkti jāiekļauj Eiropas aizsargāto produktu shēmās. Runātājišefpavārs no Spānijas, kurš jau 25 gadus dzīvo Latvijā,  Havjers Garsija, zvejnieku sētas “Dieniņas” saimniece Iveta Celkarte, z/s “Zutiņi” saimniece Rūta Beirote, ZM Veterinārā un pārtikas departamenta Biotehnoloģijas un kvalitātes nodaļas vecākā eksperte Ginta Dzerkale.

Savukārt festivāla LAMPA otrajā dienā – 6. jūlijā – no pulksten 13 līdz 20 “Lauku telts” durvis vērs vēl četrām sarunām:

“Grūbas pret rīsiem, cidonija pret citronu, forele pret lasi – vietējais pret ievesto.”

Pētīsim, vai Latvijā augušas grūbas var sacensties ar rīsiem, cidonija ar citronu, forele ar lasi, pelēkie zirņi ar turku zirņiem. Cik daudzi no mums zina un izmanto īso piegādes ķēžu sniegtās iespējas patērēt vietējo produktu?

“Dīķis kā mazdārziņš.”  

Šajā sarunā varēs uzzināt, kā piemājas dīķī izaudzēt pašam savas zivis un tikt pie to “ražas”. Latvijā vēl arvien pārāk maz patērējam zivju produktus un vēl mazāk – vietējās vai akvakultūrā audzētās zivis. Paralēli diskusijai varēs uzzināt pamatprasības dīķa konstrukcijai, lai tajā varētu audzēt zivis. Diskusijā piedalīsies biedrības “Latvijas Zivju un vēžu audzētāju asociācija” pārstāvis Jānis Baltačs, Ērika Rāvas  zemnieku saimniecības pārstāvji Ēriks un Anna Rāvas, kā arī LLKC zivsaimniecības eksperts Raivis Apsītis.

“Iekšējais skaistums jeb neredzamā pārtikas kvalitāte.”

Vai droša un veselīga pārtika ir viens un tas pats? Noteikti nē. Skaidrosim, kas atrodams pārtikas produktu sastāvā un ko tas nozīmē? Vai no ārpuses varam atšķirt, kurš produkts veselīgāks? Ko zinām par Latvijas produktu uzturvērtību un veselīgumu? Varēs iepazīties ar pārtikas kvalitātes konkursu kritērijiem – ko īsti vērtē zinātnieki, bet ko – patērētājs.

“Ceturtdaļšķīvja miskastē jeb, kas ir apritīga pārtika?”

Ik gadu atkritumos nonāk Gaismas pils lieluma kalns ar pārtikas iepakojumu. Kas īsti ir apritīga pārtika, kā tā praksē saisatāma ar iepirkšanos, gatavošanu, uzglabāšanu un atkritumu apsaimniekošanu mājās. Spriedīsim arī, kas pietrūkst kā valsts, tā iedzīvotāju rīcībā, lai izvairītos no pārtikas izmešanas atkritumos.

Izzinošas un aizraujošas aktivitātes LLKC piedāvās arī mazajiem festivāla LAMPA apmeklētājiem. Savukārt pasākumā “Nāc pļavā dabiskā!”, ko Latvijas Dabas fonds piedāvās abas dienas, visu vecumu ļaudis varēs iepazīt dabiskās pļavas būtību.

Informāciju sagatavoja: Ilze Rūtenberga-Bērziņa

Citas aktualitātes

Latvijas Lauku konsultāciju un
izglītības centrs.
Lauku attīstības nodaļa
Adrese
Rīgas ielā 34,
Ozolnieki, Ozolnieku pagasts,
Jelgavas novads,
LV-3018, Latvija
Latvijas Lauku konsultāciju un
izglītības centrs.
Lauku attīstības nodaļa
© 2019 - 2024 Visas tiesības aizsargātas
SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs

Pašlaik notiek darbi pie lapas uzlabošanas, drīzumā lapa būs atkal pieejama.

Atvainojamies par sagādātajām neērtībām.