Atmiņas par konkrētiem ēdieniem bieži vien aizved mūs ceļojumā pie neaizmirstamajām bērnības garšām, kas izbaudītas pie ģimeni kopā pulcējoša mielasta galda. Bet tās ir arī smalks pavediens, kas stāsta par senču atstāto kulināro mantojumu un kādreiz gatavoto ēdienu receptēm, kas var būt nodotas no paaudzes paaudzē.
Tā tas ir jebkurā tautā, un vērtīgākais no šī mantojuma tiek mērķtiecīgi aizsargāts Eiropas Savienības mērogā. Jau kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem veiksmīgi darbojas pārtikas kvalitātes shēmas, kuru mērķis ir veicināt specifisku vietējo produktu ražošanu un sniegt sabiedrībai informāciju par to īpašo kvalitāti, kas saistīta ar kādu konkrētu ģeogrāfisko apgabalu vai tradicionālo izcelsmi. Lai pasargātu no neveiksmīgiem pakaļdarinājumiem, -līdzīgus izstrādājumus ar tādu nosaukumu ražot nedrīkst.
Septiņi unikālie Latvijas produkti patlaban ierakstīti šādos Eiropas Savienības Aizsargāto produktu nosaukumu reģistros:
IEPAZĪSTI!
Tāpat kā itāļiem ir parmezāns un frančiem – kamambērs, mums ir Jāņu siers. Sava klasika! Tā vienreizīguma pamatā ir sastāvdaļas un gatavošanas iemaņas, kas nav mainījušās gadsimtiem. Tas ir atpakaļgaitā ieslēgts vizionārs, kas spēj uzburt vīziju par sen aizgājušiem laikiem un ļauj aizceļot pagātnē, nesperot ne soli ārā no virtuves.”
PIEDZĪVO!
Apaļas formas ēdieni parasti izmantoti vasaras saulgriežu galdā kā simbolisks saules atveids. Arī Jāņu siera forma un krāsa ir saistīta ar saules simboliku. Sauli sasēja! Tas ir – izveidoja apaļu siera formu – “riteni”. Daudzās tautasdziesmās šī siešana ir atspoguļota kā īpašs rituāls: sēja tā, lai mezgls būtu siera rituļa vidū, bet auduma krokas sakārtoja tā, lai iespiedumi būtu vienmērīgi. Tādējādi sējuma vietā izveidojās viducītis, bet krokas ap to atgādināja saules starus. Jāņu mielastā šāds siers iemiesoja gan saules radošo enerģiju, gan veiksmi ikdienas darba solī šo produktu sarūpēšanā. Apaļais Jāņu siers simbolizē sauli un visu pasauli – laužot to pa gabalam, katrs paņem sev daļu saules spēka!
GATAVO UN DEGUSTĒ!