Sākums
Aktualitātes
Vidzemes mājražotāji iedvesmu smeļas Igaunijā

Vidzemes mājražotāji iedvesmu smeļas Igaunijā

23 janvāris, 2024
Visas aktualitātes

Kā radīt elpu aizraujošu stāstu savam produktam, kā netradicionāli to pārdot, kā, apvienojot prasmes, ģimenes uzņēmumiem kļūt par lieliem uzņēmumiem, kā no pavisam maza ražotāja, nieka 10 gados, kļūt par lielāko ražotāju valstī? Atbildes uz šiem jautājumiem Vidzemes mazie ražotāji un mājražotāji pētīja Veru aprinķī Igaunijā, kurp gada sākumā viņi devās Interreg Latvijas – Igaunijas projekta “Local tastes” ietvaros.

Brauciena dalībnieki apmeklēja vairākas Igaunijas saimniecības un uzņēmumus, kas izceļas ar inovatīviem risinājumiem savā darbībā. Piemēram, izmantojot atjaunojamos enerģijas avotus un automatizētas ražošanas sistēmas. Viens no apmeklētajiem uzņēmumiem, “Metsavenna”, ir bioloģiska saimniecība, kas ražo pienu un piena produktus, izmantojot paši savu hidroelektrostaciju un saules paneļus. Tā saņēmusi “Gada bioloģiskās saimniecības” balvu, kā arī titulu “Gada labākais piena produktu ražotājs Igaunijā”. Saimniecības konkurētspēju nodrošina tieši elektro autoparks, kas spēj piegādāt tonnu  svaiga piena  Tartu un Veru reģiona skolām.

Īpaša vizīte bija arī bioloģiskajā restorānā ‘Hamsa“, kur dalībnieki iepazinās ar vietējo produktu izmantošanas nozīmi ēdināšanā. Restorāns ir izcēlies ar savu pieeju, piedāvājot ēdienkarti, kas balstīta tikai uz vietējiem bioloģiskajiem produktiem.

Latvijas ražotāji iepazinās arī ar alternatīviem stendiem produktu tirgošanai – pašapakalopšanās stends ar ziedojuma kastītēm, kas ir populāri dažādiem ražotājiem, kas piedāvā maizi, gaļu un sieru.

Igaunijas ziemeļu pērle – augļkopības saimniecība“Kodas”

Pirmās dienas noslēgumā mājražotāji viesojās Igaunijas ziemeļu pērlē – ģimenes augļkopības saimniecībā “Kodas”, kas aktīvi darbojas kopš 2003.gada. Pirmās ābeles šeit iestādītas 2006.gadā un tās ir šķirnes, kas īpaši piemērotas ziemeļiem. Pašlaik saimniecībā aug vairāk nekā 30 šķirņu 10 000 ābeļu. Saimnieku pamatizglītība nav saistīta ar lauksaimniecību – pirms saimniecības attīstīšanas  strādājuši ar dažādiem starptautiskajiem projektiem, jo pārzina kopumā deviņās  valodās. Gadā ābeļdārzs saražo aptuveni 200t ābolu. Ražošanas procesā izmanto pilnu aprites ciklu, no saražotā ābola izmantojot pilnīgi visu –  spiežot sulu, no kuras tālāk ražo kā alkoholiskus, tā bezalkoholiskus dzērienus un arī biezeni. Kas šķita ļoti interesanti, sākoties covid pandēmijai, saimniecības attīstībai piesaistīja pūļa finansēšanas avotus.

Kazas, aitas un – karamele

Otrajā dienā ražotāji iepazinās ar kazu fermu “Andri-Peedo”, kur Tīringas šķirnes kazas sāka turēt 2009. gadā, sākotnēji izbūvējot kūti 500 lopiņiem. 2017.gadā saimniecība kļuvusi par Ziemeļvalstīs modernāko kazu ferma. Saimniecībā ražo svaigpienu, pasterizēto pienu, sierus, jogurtu un uz Skandināviju eksportē saldējumu mājdzīvniekiem, kas arī ražots no kazu piena. Saimniecībā izmanto modernāko siena žāvētāju Igaunijā, kuru izmanto visu gadu, jo kazas baro tikai ar sienu.

Braucienā varēja iepazīt ar bioloģisko aitu un gaļas lopu audzētāju saimniecību Roosu, ar vairāk nekā 230 aitām, kas savu produkciju nodod vairumtirgotājiem. Igaunijā, tāpat kā Latvijā, aktuāla problēma ir vilki, kas aitkopjiem nodara lielus materiālos zaudējumus.

Pirms došanās mājup piestājām mazā, mājīgā kafejnīcā Pulijarve, kur, karamelei saldi smaržojot, brauciena dalībniekiem bija iespēja satikt jaunu pāri, kas izvēlējies atgriezties savos dzimtajos laukos. Jauniešu rada gardus našķus un priecē apkārtējos ar savām kūkām un cepumiem.

Ance Sniķere, “Novada Garšas” starptautisko projektu vadītāja: “Katram uzņēmējam sava ikdiena ir jau ļoti ierasta un pierasta. Tādēļ jebkura veida pieredzes apmaiņa ir ļoti būtiska. Jauni kontakti un pieredze ir jaunas zināšanas, kas palīdz ietaupīt visa veida resursus un paver jaunas iespējas būt efektīvākiem. Apmeklējot dažāda izmēra un nozaru uzņēmējus secinājums bija viens – viss ir iespējams. Manuprāt, ikviens guva lielisku pieredzi, kā veidot elpu aizraujošu stāstu savam produktam (Kodas), kā netradicionāli pārdot savus produktus (stendi ar ziedojuma kastīti), kā ģimenes uzņēmumi, apvienojot savas prasmes, var nodibināt lielus uzņēmumus, kā no pavisam maza nieka 10 gados kļūt par lielāko ražotāju Igaunijā (Kazas piena un siera ražotne).”

Paldies pieredzes brauciena organizētājam, Veru aprinķa biedrībai “Uma Mekk”, kas ir projekta “Local tastes” vadošais partneris. Ar biedrības piedāvātajiem produktiem/ražotājiem var iepazīties šeit: Products – Uma Mekk.

Nākošais pieredzes brauciens jau februārī, kur igauņu ražotāji brauks pieredzes apaiņas braucienā pie mums uz Latviju.

Projekts tiek īstenots, lai veicinātu pārrobežu sadarbību starp Latvijas un Igaunijas mazajiem ražotājiem, kā arī attīstītu un popularizētu vietējos produktus abās valstīs.  Projekta realizācija ir nozīmīgs solis reģionālās attīstības un ekonomiskās sadarbības veicināšanā, piedāvājot praktiskas zināšanas un iedvesmu uzņēmējiem no Vidzemes un Igaunijas.

Citas aktualitātes

Latvijas Lauku konsultāciju un
izglītības centrs.
Lauku attīstības nodaļa
Adrese
Rīgas ielā 34,
Ozolnieki, Ozolnieku pagasts,
Jelgavas novads,
LV-3018, Latvija
Latvijas Lauku konsultāciju un
izglītības centrs.
Lauku attīstības nodaļa
© 2019 - 2024 Visas tiesības aizsargātas
SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs

Pašlaik notiek darbi pie lapas uzlabošanas, drīzumā lapa būs atkal pieejama.

Atvainojamies par sagādātajām neērtībām.