22.oktobrī Rīgā, SIA “Gemoss” telpās, norisinājās skolu pavāriem veltīta meistarklase “Sakņu izmantošana skolu virtuvē.” Meistarklase pulcēja 23 skolu pavārus no visas Latvijas, bija arī ieradušies pārstāvji no novadu Izglītības pārvaldes.
Pasākuma mērķis bija sniegt pavāriem praktiskas zināšanas un iedvesmu par sakņaugu izmantošanu skolas ēdienkartē, lai veicinātu veselīgāku un uzturvielām bagātāku ēdienu piedāvājumu skolēniem.
Meistarklase sākās ar atklāšanas uzrunu un pēc tam turpinājās ar lekciju par sakņu uzturvērtību, kuru vadīja Latvijas Diētas un Uztura Speciālistu Asociācijas (LDUSA) pārstāve Olga Ļubina. Viņa iepazīstināja pavārus ar sakņu veselības priekšrocībām, īpaši uzsverot, cik svarīga ir to iekļaušana skolēnu ikdienas uzturā. Saknes, īpaši rudens sezonā, ir bagātas ar vitamīniem, minerālvielām un šķiedrvielām, kas palīdz stiprināt imunitāti un sniedz nepieciešamo enerģiju augošam organismam.
Pēc lekcijas pavāriem bija iespēja iepazīties ar jaunāko virtuves aprīkojumu, kas paredzēts ēdienu sagatavošanai lielā apjomā, piemērotu tieši skolu virtuvēm. Šī sadaļa palīdzēja pavāriem labāk izprast, kā izmantot modernās tehnoloģijas, lai efektīvi pagatavotu veselīgus un uzturvērtīgus ēdienus.
Meistarklases praktiskajā daļā, kuru vadīja SIA “Gemoss” šefpavāre Ina Polisčenko, dalībnieki piedalījās trīs ēdienu gatavošanā, izmantojot dažādas saknes. Pavāri kopā gatavoja ķirbu (pastinaks, burkāns, kirbis, kartupelis) zupu, pamatēdienu (kvinojas sautējumu ar kāpostiem) un desertu (ābolu čia sēklu pudiņu), demonstrējot sakņaugu daudzpusīgo pielietojumu dažādos ēdienos. Praktiskā nodarbība pavāriem ne tikai deva iespēju izmēģināt jaunas receptes, bet arī palīdzēja labāk izprast, kā saknes var tikt integrētas skolas ēdienkartē, padarot tās pievilcīgas un garšīgas bērniem.
Pasākuma noslēgumā pavāriem bija iespēja uzdot jautājumus un dalīties ar saviem iespaidiem par meistarklasi. Dalībnieki atzina, ka pasākums bija ļoti vērtīgs un iedvesmojošs, īpaši izceļot iegūtās zināšanas par sakņu uzturvērtību un jaunajiem aprīkojumiem, kas atvieglos ikdienas darbu skolu virtuvēs. Skolu pavāri dalījās ar savu pieredzi, kā viņi šobrīd izmanto saknes un kuras izmanto, tieši savsarpējā komunikācija un prakses nodošana tālāk ir tā būtiskākā atslēga, lai skolu pavāri spētu pilveidoties un rast jaunus veidus kā atsvaidzināt “ierūsējošo” skolu ēdienkarti.
Šī meistarklase ir solis uz priekšu, lai uzlabotu skolu ēdienkartes, piedāvājot skolēniem veselīgākus un uzturvielām bagātākus ēdienus, vienlaikus izmantojot sezonālos un vietējos produktus. Pateicoties LDUSA, SIA “Gemoss”, pasākums bija vērtīgs ieguldījums skolu pavāru prasmju pilnveidē un skolas virtuves inovācijās. Skolu pavāru meistarklase tika organizēta ar Interreg Baltijas jūras programmas projekta Circular FoodShift atblastu.